Ikäpaja-hanke alkoi


Maanantaina 1.3. pyörähti käyntiin Eskolan Kyläpalvelu Oy:n Ikäpaja-hanke! Hankkeella pyritään tavoittamaan Eskolan kylän ikäihmiset sekä mahdolliset muut toimintarajoitteiset ihmiset ja mahdollistamaan heille heidän toiveittensa mukaisia vapaa-ajan aktiviteetteja. Yhteistyötä tehdään kylän eri toimijoiden kesken, yhteisöllisyyttä hyödyntäen ja tavoitellen. Tavoitteena on ehkäistä yksinäisyyttä ja syrjäytymistä sekä tukea mielekästä elämää kotikylässä vielä vanhemmallakin iällä. Hankkeessa kehitettyjä malleja voidaan toisintaa myös muualla. Saimme myönteisen hankepäätöksen Rieska-Leaderin kokouksessa viime viikolla ja aloitamme nyt hankkeen omalla riskillä, kunnes lopullinen päätös tulee ELY-keskukselta.

Hankkeen osa-aikaisena työntekijänä toimii Eskolan Kyläpalvelu Oy:n hallintopäällikkö Miia Tiilikainen. Hänet tavoittaa tuttuun tapaan Eskola-talon toimistolta, numerosta 044 9479102 sekä sähköpostitse palvelevayhteiso(at)saunalahti.fi. Seuraa viestintäämme mm. Facebookissa, kylätiedotteissa ja Instagramissa!

Hankkeen www-sivu